Gegužės 31-oji – PASAULINĖ DIENA BE TABAKO

Be kategorijos

2013 metų Pasaulinės dienos be tabako tema – tabako reklamos, pardavimo skatinimo ir rėmimo draudimas.

Tabako rūkymas – viena iš pagrindinių išvengiamų mirties priežasčių. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, nuo rūkymo sukeltų ligų pasaulyje kas šešias sekundes miršta po žmogų. Tabako epidemija dabar nusineša vieną iš dešimties suaugusiųjų gyvybių. Kasmet nuo rūkymo sukeltų ligų miršta 6 milijonai pasaulio gyventojų. Jei nebus mėginama šį reiškinį sustabdyti, 2030 m. mirčių skaičius išaugs iki 8 milijonų, iš jų 80 proc. bus mažiau ekonomiškai išsivysčiusių šalių gyventojai.

Lietuvoje dėl rūkymo kasmet netenkama per 7000 gyvybių. Lietuvoje ypač didėja rūkančių vaikų ir paauglių skaičius. 80 proc. dabartinių rūkalių tabako gaminius pradėjo vartoti iki 18 metų. Lietuvoje rūko 33 proc. gyventojų (ES vidurkis – apie 30 proc.).

Cigarečių dūmai kenkia visiems – net ir nerūkantiems žmonėms, esantiems rūkančiųjų aplinkoje. Šiurpi statistika teigia: trečdalis pasyvaus rūkymo aukų yra vaikai, kuriems pakenkė rūkantys namiškiai. Pasirūpinkime, kad visi nerūkantieji, ypatingai vaikai, nesusidurtų su pasyviu rūkymu.

Kokie sveikatos pokyčiai vyksta metus rūkyti?

  • Po 20 min. kraujo spaudimas ir pulsas normalizuojasi
  • Po 8 val. kraujyje dvigubai sumažėja nikotino ir anglies monoksido, normalizuojasi deguonies įsisavinimas
  • Po 24 val. anglies monoksidas jau būna pasišalinęs iš organizmo, plaučiai pradeda valytis nuo gleivių ir kitų dėl rūkymo susidariusių kenksmingų medžiagų
  • Po 48 val. nikotino organizme nebėra, žymiai pagerėja uoslės ir skonio pojūčiai
  • Po 72 val. kvėpuoti darosi lengviau, nes prasideda bronchų relaksacija
  • Po 3-9 mėn. pagerėja organizmo kraujotaka, sumažėja kosulys, dusulys, lengvėja kvėpavimas, nes 10 proc. pagerėja plaučių funkciniai rodikliai
  • Po 5 metų du kartus sumažėja širdies priepuolio tikimybė
  • Po 10 metų du kartus sumažėja plaučių vėžio tikimybė
  • Po 15 metų organizmas visiškai išsivalo nuo kenksmingų medžiagų poveikio atsiradusių rūkant.

Didžiausias Pasaulinės dienos be tabako tikslas yra apsaugoti dabarties ir ateities kartas ne tik nuo didžiulės žalos sveikatai, bet ir su tabako rūkymu susijusių socialinių, ekonominių ir aplinkosaugos problemų.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *