Kražių kultūros centre – unikalios Tibeto tapybos ir skulptūros paroda

Be kategorijos

Gegužės 24 d. Kražių M. K. Sarbievijaus kultūros centre duris atveria paroda „Viršlaikės vertybės”, suteiksianti galimybę išsamiau susipažinti su budizmo kultūriniu paveldu bei pamatyti išskirtinę ritininių piešinių (thankų) ir statulėlių ekspoziciją. Turtingas Tibeto budizmo kultūrinis palikimas, vis labiau dominantis Vakarų pasaulį, lietuviams iki šiol mažai žinomas, todėl kražiškiai bei miestelio svečiai kviečiami su juo susipažinti dvi savaites veiksiančioje parodoje.

„Didžiuosiuose Lietuvos miestuose surengtos tokio pobūdžio parodos sulaukė didžiulio susidomėjimo, tad esame įsitikinę, kad pažintis su gilias dvasines tradicijas puoselėjančia budizmo kultūra praturtins ir Žemaitijos kultūros lopšiu vadinamo Kražių miestelio kultūrinį gyvenimą. Parodoje eksponuojamos thankos bei statulėlės atkeliavo iš privačių asmenų kolekcijų, Latvijos ir Lietuvos budizmo centrų bei iš daugiau nei dešimt metų netoli Kražių veikiančio Stupkalnio budizmo centro”, – pasakoja „Tibeto kultūros namų“ vadovė Karolina Levanaitė.

Ypatingas parodos eksponatas – tai praėjusių metų vasarą Stupkalnyje apsilankiusio Jo Šventenybės XVII Karmapos Trinlei Thajė Dordžės M. K. Sarbievijaus kultūros centrui padovanota Budos Šakjamunio thanka. Šį autentišką darbą apsilankymo Kražiuose metu XVI Karmapa padovanojo tuometiniam miestelio seniūnui V. Andruliui.

Tibetietiškos thankos – tai senoji Tibeto budizmo dailė, vaizduojanti tradicinio budizmo atvaizdus: budų aspektus, jų mandalas, istorinius mokytojus. Į ritinius susukami paveikslai tibetiečių klajoklių tautoje atsirado dėl patogumo. Thanka yra sudėtingas objektas, susidedantis iš piešinio, kuris gali būti tapytas ar siuvinėtas, tekstilės rėmo bei vieno iš papildomų elementų: šilkinio uždangalo, odinių kampų, medinių kraštų (viršuje ir apačioje). Tradiciškai thankos tapomos ant šilko ar medvilnės, o dažų pigmentui gali būti naudojamas auksas ir brangakmeniai. Šie piešiniai – tai tikslios dvasinės gairės, jų simbolizmas yra itin gilus, suteikiantis daug erdvės studijoms bei atradimams.

Gegužės 24 d., 14 val., vyksiančio parodos atidarymo metu, susidomėjusieji kviečiami į turą po parodą su gidu, kuris ne tik papasakos apie eksponatus, bet ir pristatys budizmo istoriją. Gegužės 31 d., 14 val., rengiama filmo „Himalajai“ peržiūra. Lietuviškai subtitruotame filme pasakojama istorija apie mažo Tibeto kaimelio gyventojus, besiverčiančius druskos kasyba bei apie pavojingą jų kelionę per įspūdingus Himalajų kalnus.

Parodą organizuoja asociacija „Tibeto kultūros namai“ ir Lietuvoje veikiantys Karma Kagju tradicijos Deimantinio kelio budizmo centrai. Šios organizacijos siekia išsaugoti ir plačiajai Lietuvos visuomenei pristatyti autentišką, daugiau nei 2500 metų istoriją turintį Tibeto kultūrinį ir dvasinį palikimą.

Tibeto tapybos bei skulptūros paroda „Viršlaikės vertybės” Kražių M. K. Sarbievijaus kultūros centre, Kolegijos g. 5, vyks iki birželio 8 d.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *