„Po beržais mano namo kepurė“

Be kategorijos

Ona Petravičienė

Liepos šeštosios pavakare Pakražančio seniūnijos Valpainių kaimo bendruomenė šventė ne tik Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo dieną bei bendruomenės įkūrimo dešimtmetį, bet ir pagerbė savo parko įkūrėjo Petro Venckaus atminimą.

Medžius mylėjo labiau už žmones
Šventė prasidėjo Valpainių parke, kur prie naujai iškilusio stogastulpio vietos gyventojai pirmiausiai išgirdo Sandros Ročaitės skaitomas aktoriaus Petro Dimšos eiles:
„Po beržais mano namo kepurė,
O po ąžuolu – upė ir kelias…
Čia kiekvienas po spindulį turi,
Čia prasideda – baigiasi kelias“.
Ši ištrauka geriausiai tinka 1999 metų pabaigoje Amžinybėn išėjusiam valpainiškiui Petrui Venckui, kuris nuo 1972 m. ėmėsi įgyvendinti buvusio kolūkio pirmininko Algirdo Lapinsko mintį ir pradėjo sodinti pirmuosius būsimo parko medžius. Pasakodama apie šio vyro  meilę medžiams, buvusi ilgametė P. Venckaus kaimynė Veronika Trakšelienė sakė, jog retai sutiksi žmogų taip mylintį medį ir kovojantį už jį.
– Kai Petro kaimynas, veždamas šieną, nulaužė medelį, velionis visą gyvenimą su tuo žmogumi nebekalbėjo… Su žirk-
lutėmis, peiliu ir maišeliu trąšų P. Venckus per dienų dienas vaikščiojo po parką, sodino, genėjo, žiūrėjo, kad kiekviena šakelė būtų savo vietoje. Kai kolūkio laikais iš Vilniaus atvažiavę svečiai pamatė mūsų parką, klausė, koks architektas jį taip gražiai prižiūri. Petras buvo savamokslis ir beveik savanoris parko prižiūrėtojas – dirbo už 60 rublių atlyginimą, – prisiminė V. Trakšelienė.
Po Petro mirties Valpainių parkas kurį laiką buvo apleistas ir užmirštas, tačiau susikūrusios vietos bendruomenės ir Pakražančio seniūno Alfonso Sakalausko dėka, prieš keletą metų ši visų kaimo žmonių lankoma vieta vėl pradėta tvarkyti. Iš projekto lėšų parke pastatytos medinės skulptūros, simbolizuojančios kultūrinio objekto įkūrimą. Neseniai Valpainių bendruomenės pirmininkei Daliai Zakarienei kilo mintis prie posūkio į kaimą pastatyti stogastulpį. Vienoje jo pusėje turėjo būti gyvenvietės pavadinimas, o kitoje – vyro su medžio šaka atvaizdas, simbolizuojantis šio parko įkūrėją ir puoselėtoją Pet-rą Venckų. Dalios mintis medyje įgyvendino prityręs drožėjas Anatolijus Akstinas. Stogastulpį šeštadienio pavakare atidengė Petro Venckaus žmona Julija ir rajono savivaldybės meras Vac-lovas Andrulis. Sveikindamas susirinkusiuosius meras priminė, jog šitą kraštą ir medžius mylėjusiam žmogui atidengta skulptūra valpainiškius įpareigoja tausoti bei puoselėti ne tik parką, bet ir pačią gyvenvietę, galinčią pretenduoti į vieną gražiausių rajone.
Prieš stogastulpio pašventinimą trumpai kalbėjęs Pakražančio parapijos klebonas kun. Saulius Sausdravas Valpainių kaimo žmones ragino rūpintis ne tik medžiais, bet ir šalia esančiaisiais.
– Jei rūpinsitės vieni kitais, švari bus ne tik aplinka. Nereikės pyktis ar nesikalbėti iki gyvenimo pabaigos. Branginkite tai, ką turite. Tegul šis parkas būna jūsų namais ir stogu jums visiems, – palinkėjo klebonas.
Prisiminė nueitą kelią
Po stogastulpio atidarymo valpainiškiai ir jų svečiai sugužėjo į gražiai suremontuotų bendruomenės namų kiemą. Čia visi šventės dalyviai žiūrėjo Kelmės mažojo teatro vadovo Algimanto Armono režisuotą B. Dauguviečio spektaklį „Žaldokynė“, o sulaukę 21 val. drauge sugiedojo „Tautišką giesmę“. Po to atėjo metas draugų linkėjimams. Valpainių bendruomenę su dešimtmečiu sveikino Kelmės krašto vietos veiklos grupės atstovės Nelė Želvienė ir Ramunė Abrutienė, Pakražančio seniūnijos bendruomenių vardu kalbėjo Grinių bendruomenės pirmininkas Zigmas Gaidauskas. Kraštiečių nuveiktais darbais pasidžiaugė čia gyvenantys du rajono tarybos nariai – Romas Docius bei Rimas Bertašius. Pakražančio seniūnas Alfonsas Sakalauskas apdovanojo prieš renginį vykusių sporto varžybų nugalėtojus, o dabartinė Valpainių kaimo bendruomenės pirmininkė Dalia Žakarienė padėkojo bendruomenės įkūrimo iniciatorei ir ilgametei pirmininkei Danutei Vaitkienei ir aktyviausiems nariams. Per dešimtmetį bendruomenės narių skaičius padvigubėjo – nuo 23 iki 47. Šiandien valpainiškiai aktyviai dalyvauja seniūnijos ir rajono rengiamose šventėse, savo žinias gilina seminaruose bei praktiniuose užsiėmimuose, parašė keletą projektų, iš kurių gautos lėšos padeda rūpintis vietos žmonių sveikata, aplinkos grožiu, poilsiu ir jaunimo užimtumu. Vakaronės metu pasveikinti visi kaimo Mindaugai ir Mindaugėliai.
Šventinį vakarą, skambant nuotaikingai muzikai, Valpainių kaimo bendruomenės nariai, nuoširdžiai džiaugėsi atliktais darbais, planavo ateitį. Juk gyvenant prie tokio gražaus parko ir dirbant kartu, gimsta ne viena, o daug gražių idėjų bei minčių…

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *