Pavasariui pagaliau atėjus, kai saulė vis ilgiau ridinėjasi  padange, imamės dairytis lengvesnių batelių, skrybėlių, saulės akinių. Pastarųjų tendencijas ir „karštas naujienas“ pristato gausybė dizainerių ir optikos salonų, madingiausi modeliai sutupia į žurnalų puslapius. Tuo tarpu apie „techninę“ saulės akinių pusę, sutikite, žinome nedaug – kaip ir apie tai, kodėl šie parametrai – itin svarbūs.

Anot gydytojos oftalmologės Virgilijos Kurklietytės, saulė gali išprovokuoti nemažai akių negalavimų. Deja, ne visus juos galima iš karto nustatyti – saulės spindulių sukelti pakitimai akyse, kitaip nei odos pažeidimai, ilgą laiką gali būti paprasčiausiai nejuntami. Ilgėlesnis tiesioginis žvilgsnis į saulę gali baigtis rimtu akių tinklainės pažeidimu, o ir įprastas buvimas atokaitoje be apsaugos priemonių dažnai sukelia akių ašarojimą, paraudimą, gali imti varginti padidėjęs jautrumas šviesai bei nemalonus jausmas, tarsi akys būtų pripiltos smėlio. Ar galima nuo to apsisaugoti? Taip. Pakanka turėti reikiamų žinių bei tinkamus akinius nuo saulės.

Visa informacija… ant akinių kojelių

Gydytoja V. Kurklietytė pabrėžia, jog saulės akinius reikia rinktis itin atsakingai, geriausia tai daryti optikos salonuose, nes čia jie yra sertifikuoti, tuo tarpu prekybos centre, kioskelyje ar turguje prekės labai dažnai būna nekokybiškos, dauguma akinių – tik tamsinti, be jokių apsauginių dangų.

Pasak optikų tinklo „Fielmann” klientų aptarnavimo vadovės Vilmos Maigienės, jei akiniai nuo saulės neturi apsauginės dangos, akis yra tik pritemdoma, bet neapsaugoma nuo žalingų ultravioletinių spindulių poveikio. „Ant kokybiškų akinių nuo saulės kojelių (paprastai vidinėje jų pusėje) visada yra nurodomas dangos tipas bei kokį ultravioletinių spindulių kiekį akiniai sulaiko. Akinių nuo saulės lęšiai pagal tamsumą ir spindulių sulaikymą skirstomi į penkias kategorijas: akiniai su šviesiausiais filtrais žymimi skaičiumi 0, jie sulaiko maždaug 20 proc. saulės šviesos. Ant akinių esantis skaičius 1 reiškia maždaug 20-50 proc. apsaugą nuo saulės, skaičius 2 – 50-80 proc. apsaugą, skaičius 3 – 80-90 proc. apsaugą, tuo tarpu tamsiausi, skaičiumi 4, žymimi akiniai nuo saulės apsaugo 100 proc.“, – tvirtina „Fielmann“ atstovė.

Fotochrominiai ar poliarizaciniai lęšiai?

Fotochromine danga dengtais arba akiniais chameleonais, pasakoja Vilma Maigienė, vadinami tokie akiniai, kurių lęšiai „keičiasi“ veikiami tiesioginių saulės spindulių. Paprasčiau kalbant, būnant saulėje jie patamsėja, įėjus į patalpą tampa vėl šviesūs. Tokių lęšių minusas tas, kad jie negali visiškai pakeisti saulės akinių, dažniausiai fotochrominiai akiniai nešiojami kaip viskam tinkantys. Tokio tipo akinius ypač mėgsta vyresnio amžiaus žmonės. „Fotochrominiai lęšiai paprastai būna dviejų spalvų – rudi arba pilki. Vairuojantiems automobilį, derėtų atkreipti dėmesį į vieną dalyką – daugumos naujų automobilių stiklai jau yra su UV filtrais, tad fotochrominiai akiniai nebeatlieka savo paskirties – jų lęšiai nebepatamsėja ir nebeapsaugo nuo saulės šviesos“ – teigia „Fielmann“ atstovė.

Poliarizacinė plėvelė, pašnekovės tvirtinimu, ypatinga tuo, kad ji apsaugo akis nuo akinančių šviesos atspindžių nuo horizontalių paviršių: šlapio asfalto, vandens, sniego, ir pan. „Tokie atspindžiai gydytojų oftalmologų dar vadinami „optiniu triukšmu“, kuris trukdo aiškiai matyti, skatina akis ašaroti, sukelia akių skausmą. Žmogus, dėvintis poliarizuotus akinius nuo saulės, mato kontrastingus, natūralių spalvų vaizdus, ne taip vargsta jo akys“ – aiškina optikos specialistė. Anot jos, poliarizacine danga dengti akiniai ypač rekomenduojami vairuotojams, taip pat žiemos sporto mėgėjams, poilsiaujantiems prie vandens telkinių.

Verta žinoti, kad:

–       Akiniai nuo saulės apsaugo akis ir nuo dulkių, nešvarumų bei alergines reakcijas sukeliančių žiedadulkių.

–       Saulėtuoju metų laiku nereikėtų pamiršti ir galvos apdangalų su snapeliu: sportinių kepuraičių, skrybėlių. Kuo platesnis brylis, tuo mažiau saulės spindulių pateks į akis.

–       Sudirgusias akis nuramina dirbtinės ašaros, vėsūs ramunėlių, juodosios arbatos kompresai.

Saulės akinių „techniniai“ parametrai – kokie jie?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *